Welcome to the Governors' section!

St Ann's Governing body oversees the school's management and aims to ensure that all children at the school get the best possible education and are able to make the most of all the opportunities that come their way.  It is made up of staff from the school, parents of children at the school, foundation governors appointed by the Diocese, and representatives from the local council.

The Role of the Governing Body:

  • To support the school in meeting the statutory responsibility to provide the best possible education for the individual pupil.
  • To be fully accountable to those who establish and fund the school and also to parents and the wider community for the way in which it carries out its functions as a governing body.
  • To act at all times in accordance with the requirements laid down in Acts of Parliament and statutory regulations.
  • To maintain and develop the ethos and reputation of the school.
  • To act with due regard for the well-being of children in supporting the activities of the school.
  • To ensure the school's interests are properly represented at a local and national level wherever and whenever appropriate.

 

Committee structure for Academic year 2017/2018:

 

Head:             Mr John O'Brien

 

Authority:
Appointed by and representing the wider perspective of Trafford Borough Council 


                      Mr Stephen Adshead

 

Staff:              
Elected by and representative of staff at the school


                      Mrs Josephine Grogan
 

Parent:          
Elected by and representative of parents at the school


                      Mr Patrick Gallagher

                    Mr Phil Fry

 

Foundation:  
Appointed by and representative of the Bishop of Salford                 

                      Mrs Sheila Casey  (Chair of Governors).    (Please contact Mrs Casey via the school telephone number

                                                                                           or email chair@stannsrcprimary.co.uk)

                      Mr Paul Giblin        (Vice Chair)

                      Father Pat Greasley

                      Mr Ambrose Henderson

                      Mr Peter Kerr

                      Father Ged Murphy

                      Ms Fiona McDonald Naughton   
           

Governor

Category

Date of appointment

 

Term of office ends

 

 

Mrs Sheila Casey (Chair)

 

Foundation

 

22/09/2014

 

21/09/2018

 

Cllr Stephen Adshead

LA

20/08/2014

19/08/2018

 

Mr Philip Fry

Parent

30/09/2016

29/09/2020

 

Mr Patrick Gallagher

Parent

25/11/2015

24/11/2019

 

Mr Paul Giblin

Foundation

23/10/2016

22/10/2020

 

Rev. Patrick Greasley

Foundation

31/05/20173

30/05/2021

 

Mrs Josephine Grogan

Staff

17/05/2017

16/05/2021

 

Mr Ambrose Henderson

Foundation

01/06/2017

31/05/2021

Mr Peter Kerr

 

Foundation

13/05/2015

12/05/2019

Mrs Fiona McDonald Naughton

 

Foundation

17/02/2016

16/02/2020

Rev. Fr Gerald Murphy

 

Foundation

01/09/2017

31/08/2021

Mr John O’Brien

 

Headteacher

01/04/2001

 

 

 

 

Register of Business Interests

Role

Name of Business / Associated Interest

Nature of Business

Nature of Interest

Mrs Sheila Casey (Chair)

 

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

Cllr Stephen Adshead

 

Governor

Trafford MBC

Local Authority

Elected Councillor

Mr Philip Fry

 

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

Mr Patrick Gallagher

Governor

 

Nothing to Declare

N/A

N/A

Mr Paul Giblin

 

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

Rev. Patrick Greasley

 

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

Mr Ambrose Henderson

 

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

Mr Peter Kerr

 

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

Mrs Fiona McDonald Naughton

 

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

 

Rev. Fr Gerald Murphy

Governor

Nothing to Declare

N/A

N/A

Mrs Josephine Grogan

Governor

 

St Ann’s RC Primary School

Education

Employee

Mr John O’Brien

 

Headteacher

St Ann’s RC Primary School

Education

Employee

 

 

Meetings attended 2015 / 2016

Governor

19/10/2015

29/02/2016

13/06/2016

10/10/2016

Mrs

Sheila

Casey (Chair)

Yes

Yes

Yes

Yes

Cllr

Stephen

Adshead

Yes

Yes

Yes

Absent

Mr

Philip

Fry

N/A

N/A

N/A

Yes

Mr

Patrick

Gallagher

N/A

Yes

Yes

Yes

Mr

Paul

Giblin

Yes

Yes

Yes

Yes

Rev

Patrick

Greasley

Yes

Yes

Yes

Yes

Mr

Brendan

Grogan

Yes

Yes

Yes

Yes

Mrs

Josephine

Grogan

Yes

Yes

Yes

Yes

Mr

Ambrose

Henderson

Yes

Yes

Yes

Yes

Mr

Peter

Kerr

Yes

Yes

Yes

Yes

Mrs

Fiona

McDonald Naughton

N/A

Yes

Yes

Yes

Mr

John

O'Brien

Yes

Yes

Yes

Yes